Teknoloji

Apple'dan Yapay Zeka Merkezli M4 İşlemci!

Apple, Let Loose etkinliğinde yeni iPad Pro ile birlikte M4 işlemcisini tanıttı. 10 çekirdekli CPU ve GPU ile gelen M4, önceki nesil M2'ye göre %50 daha güçlü ve daha hızlı, yapay zeka odaklı bir işlemci.

Apple'dan Yapay Zeka Merkezli M4 İşlemci!
08 Mayıs 2024 - 08:57

Apple, Let Loose etkinliğinde yeni iPad duyurularının yanı sıra M4 işlemcisini de tanıtarak sürpriz yaptı. M4, 10 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU ile donatıldı ve ikinci nesil 3nm işlem teknolojisiyle üretildi. Bu yeni işlemci, M2'ye göre %50 daha güçlü ve daha hızlı, GPU’su ise M2’ye göre 4 kat daha hızlı.

 

M4, yapay zeka odaklı bir çip olarak dikkat çekiyor. Apple, şimdiye kadarki en güçlü Neural Engine’a sahip olduğunu ve 16 çekirdekli bu yeni Neural Engine’ın saniyede 38 trilyon işlem gerçekleştirebildiğini belirtti. Bu, M4'ün ilk Neural Engine’dan 60 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

 

M4'ün Kullanıldığı Yeni iPad Pro

Apple, Let Loose etkinliğinde M4 çipini ilk kez kullandığı yeni nesil iPad Pro’yu tanıttı. Apple'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı John Ternus, yeni M4 işlemcili iPad Pro için, "iPad'in sınırlarını zorlamayacağız, sınırları yıkacağız" dedi. Yeni M4, iPad Pro’nun Ultra Retina XDR ekranını, Tandem OLED teknolojisini ve 1.600 nit parlaklığını destekliyor.

 

Apple, M4 ile iPadOS’ta yapay zeka ile ilgili görevlerin performansını artırmayı hedefliyor. Bu yeni işlemci, Apple'ın yapay zeka odaklı gelecek planlarına dair önemli bir adım olarak görülüyor.

AYNI KATEGORİDE DAHA FAZLASI
AB'den Tarihi Karar, Yeni Yasayla Yapay Zeka Kontrol Altına Alınıyor
Teknoloji

AB'den Tarihi Karar, Yeni Yasayla Yapay Zeka Kontrol Altına Alınıyor

Avrupa Birliği, yapay zeka teknolojilerine yönelik katı kurallar getirecek olan "Yapay Zeka Yasası"nı onayladı. Bu yasa, yapay zeka sistemlerinin güvenliği ve temel haklara saygı göstermesini amaçlıyor.
İLİŞKİLİ MAKALELER
Kartlarda Patlama! Hangi Sektörlerde Harcamalar Tavan Yaptı?
Gündem

Kartlarda Patlama! Hangi Sektörlerde Harcamalar Tavan Yaptı?

2024'ün ilk üç ayında kredi kartı harcamalarının üçte biri, gıda, market, AVM ve akaryakıt sektörlerinde yapıldı. Artan gıda ve akaryakıt fiyatları, kart harcamalarında rekor seviyelere yol açtı.