Finans

ABD'de Yılın İlk Banka İflası: Republic First Bank Kapandı

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, Republic First Bank'ın kapatıldığını ve varlıkları ile mevduatlarının Fulton Bank'a satıldığını duyurdu. Bu işlem, müşteri haklarının korunması amacını taşımaktadır.

ABD'de Yılın İlk Banka İflası: Republic First Bank Kapandı
28 Nisan 2024 - 22:53

2024 yılı için ABD finans sektörü ilk banka iflasını yaşadı. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Philadelphia merkezli Republic First Bank kapatıldı ve kayyum atandı. Bankanın kapatılması Pennsylvania Bankacılık ve Menkul Kıymetler Dairesi tarafından gerçekleştirildi. FDIC, müşteri haklarını korumak adına, Republic First Bank'ın varlıklarının ve neredeyse tamamı mevduatlarının Fulton Bank tarafından satın alınmasını sağladı. 

Republic First Bank'ın New Jersey, Pensilvanya ve New York'ta bulunan 32 şubesi, Fulton Bank'ın şubeleri olarak faaliyete devam edecek. Müşteriler, yeni bankaları olan Fulton Bank ile otomatik olarak müşteri ilişkisi kurmuş oldular. 

31 Ocak itibarıyla bankanın toplam varlıkları yaklaşık 6 milyar dolar, toplam mevduatları ise 4 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. FDIC için bu iflasın maliyetinin 667 milyon dolar olması beklenmektedir.